Góry

W objęciach Alp – szlaki górskie w Szwajcarii

Szwajcaria to kraina, której serce bije w rytmie gór. To, co odróżnia tę niewielką krajową klejnotnicę, to jej naturalne piękno. Szlaki górskie są tu zróżnicowane i doskonałe dla każdego miłośnika przyrody.

Podejście na Matterhorn

Matterhorn jest jednym z najbardziej charakterystycznych szczytów Szwajcarii. Jego unikalny kształt przyciąga miłośników gór z całego świata. Szlak wiedzie na wysokość prawie 4,5 tys. metrów.

Podejście rozpoczyna się w Zermatt, małym miasteczku u podnóża szczytu. Stąd, dzięki dobrze oznakowanym ścieżkom, wspinaczka jest bezpieczna, choć wymaga pewnej dozy determinacji. Im wyżej, tym widoki stają się coraz bardziej spektakularne. Kluczowym momentem jest dotarcie na Hörnlihütte, schronisko na wysokości 3260 metrów. To ostatnie miejsce odpoczynku przed finałowym podejściem na szczyt.

Szlak Tour du Mont Blanc

Tour du Mont Blanc to jeden z najpopularniejszych długodystansowych szlaków górskich w Europie. Przez całą trasę podziwiać można majestatyczny Mont Blanc. Szlak prowadzi przez Szwajcarię, Włochy i Francję. Początek szlaku znajduje się w szwajcarskim mieście Martigny. Stąd droga prowadzi przez malownicze alpejskie łąki i ciemne lasy, oferując wspaniałe widoki na Mont Blanc.

Największym wyzwaniem jest etap znany jako „Fenêtre d’Arpette”. Jest to najwyższy punkt trasy, a widoki są niezapomniane. Po dniu pełnym wysiłku nocleg w górskich schroniskach smakuje wyjątkowo.

Szlak Eiger Trail

Eiger Trail to trasa dla tych, którzy poszukują prawdziwych emocji. Ten szlak prowadzi wzdłuż północnej ściany Eigeru, słynnej „ściany śmierci”. Wysokość szlaku wynosi od 2000 do 2500 metrów. Szlak zaczyna się w małej wiosce Alpiglen, skąd rozpoczyna się trudniejsza część wspinaczki. Z każdym krokiem krajobrazy stają się coraz bardziej imponujące, a północna ściana Eigeru coraz bardziej monumentalna.

Ostatni odcinek prowadzi do stacji kolejowej Eigergletscher. Tam, na wysokości 2320 metrów, szlak kończy swój bieg. Możliwość obserwowania majestatycznej ściany Eigeru z tak bliskiej perspektywy jest niezapomnianym doświadczeniem. Szwajcarskie Alpy oferują mnóstwo szlaków górskich dla każdego typu wędrowca. Czy to zdobywanie Matterhornu, odkrywanie uroków Tour du Mont Blanc, czy podziwianie potęgi Eigeru – to miejsca, które trzeba zobaczyć na własne oczy.

Przyroda jest tutaj nieskażona, krajobrazy zapierają dech, a szlaki są dobrze oznakowane i bezpieczne. Wystarczy dobrze zaplanować wyprawę i pozwolić górom przemówić do serca. Bez względu na wybór, jedno jest pewne: Szwajcaria i jej górskie szlaki na długo pozostaną w pamięci.

 

 

Autor: Cezary Woźniak

Możesz również polubić…

0 komentarzy

  1. rider says:

    Alpy są ciekawe też od strony Włoch

  2. norbi says:

    Góry trochę mnie przerażają

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *