Poradniki

Wszystko co należy wiedzieć na temat filtrów SPF. Jak zwiększyć szansę na widoczną opaleniznę po urlopie?

Opalanie to proces, który tak naprawdę jest reakcją obronną skóry na promieniowanie UVB. Na naszą skórę działa także promieniowanie UVA. Można się przed nimi chronić stosując kremy z filtrem SPF. Dziś dowiecie się wszystkiego co istotne na ich temat. Podpowiemy też jak zwiększyć szansę na widoczną opaleniznę po urlopie.

Kremy, emulsje, mgiełki i olejki z filtrem SPF – co macie do wyboru?

SPF, czyli Sun Protection Factor, to po prostu filtr przeciwsłoneczny. Liczba lub cyfra znajdująca się po tym skrócie oznacza wielokrotność bezpiecznego czasu ekspozycji na słońce w odniesieniu do czasu spędzanego na powietrzu bez ochrony UV. Warto wiedzieć, że nie stosując odpowiednich kremów i emulsji z SPF można przebywać na powietrzu od 15 do 20 minut. Teoretycznie zatem stosując SPF 10 można przebywać na słońcu 10 razy dłużej. Należy wiedzieć, że ten czas przyjęty jest na podstawie badań laboratoryjnych i aplikacji 2 mg/cm2 skóry. Jak wiadomo w rzeczywistości skóra się poci i rogowacieje.

Do tego korzystamy z kąpieli wodnych, dlatego jednorazowa aplikacja kremu z filtrem SPF nie wystarcza i trzeba ją powtarzać co 2-3 godziny. Najwyższy dostępny faktor to SPF 50+, który jest dedykowany przede wszystkim osobom ze skórą wrażliwą, atopową, a także tym, które mają bardzo jasną karnację, a ich skóra zawsze ulega poparzeniu. W przypadku cery śniadej może wystarczyć nawet SPF 20. Warto wiedzieć, że krem SPF 50 chroni przed szkodliwym promieniowaniem UVB w ok. 98%. Z kolei w przypadku SPF 10 jest to już tylko ok. 90%. Oznacza to, że nie każdy produkt SPF chroni tak samo i należy go dobrać do potrzeb skóry i karnacji.

Jak dobrać krem z filtrem do fototypu skóry, a także jak go aplikować?

Wyróżniamy aż 7 fototypów skóry. Typ pierwszy dotyczy osób o bardzo jasnej cerze, która zawsze ulega poparzeniom i właściwie się nie opala. Takie osoby bezwzględnie powinny stosować najwyższą ochronę. Jasna skóra to także fototyp drugi i trzeci. Drugi dotyczy osób o włosach w kolorze blond, niebieskich lub zielonych oczach i jasnej cerze. Ich skóra często ulega poparzeniom i także powinny sięgać po wysoką ochronę. Na co dzień SPF 30, a przy dłuższej ekspozycji na słońce nawet SPF 50.

Trzeci fototyp to osoby o włosach blond i brązowych, których skóra ulega poparzeniu w pierwszym kontakcie ze słońcem, natomiast później ładnie się opala na złocisty kolor. Takie osoby na co dzień powinny sięgać po kremy z filtrem SPF 25, a przy większej ekspozycji na słońce SPF 30 lub SPF 50. Czwarty fototyp skóry dotyczy osób o oliwkowej cerze i czarnych włosach. Jest to tzw. typ śródziemnomorski. Takie osoby mogą stosować ochronę SPF 20, gdyż ich skóra ma naturalnie więcej ochronnego pigmentu, choć oczywiście dla ochrony przed nowotworami skóry mogą sięgnąć po wyższą ochronę. Trzeba wiedzieć, że nowotwory skóry występują nawet u osób rasy żółtej i czarnej, przy czym wykrywane są w późnym stadium. Ochrona przed szkodliwym działaniem słońca jest zatem ważna. Krem z filtrem zawsze należy aplikować na około 30 minut przed wyjściem.

Jak przyspieszyć proces opalania w zdrowy sposób?

Skoro już wiecie jakie kremy i emulsje SPF wybrać, a także jak ich używać, to czas na odpowiedź na nurtujące Was pytanie – jak przyspieszyć proces opalania, by wrócić z urlopu ze złocistą opalenizną? Warto sięgnąć po dodatkowy kosmetyk. Jaki olejek przyśpieszający opalanie z filtrem się sprawdzi? Można wybrać produkt z minimalnym SPF 2, o dużej zawartości olejków roślinnych o właściwościach brązujących. Nie należy go stosować na skórę bez ochrony SPF, a zawsz po nałożeniu kremu z filtrem i jego wchłonięciu.

 

Artykuł sponsorowany

Możesz również polubić…

0 komentarzy

  1. olaf says:

    Bez takiego kremu z filtrem co nie ma co wyjeżdżać na wakacje

  2. dara says:

    Dzięki za porady!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *